Dovolil bych si přednést pár vypozorovaných postřehů co se takového plotu týče. Linka štípaného dřeva se vždy přizpůsobí tomu jak strom rostl, tj. ve výsledku není plaňka nikdy rovná jak po řezu, a zde je nejspíš zakopán pes, ve výsledku je rytmus takto seskládaných dřev pro lidské oko zcela harmonizující, působí přirozeně. Položil jsem si otázku čím je to způsobeno, a co mě napadlo je snad to, že v přírodě se dokonale rovné přímky nevskytují. Lidskému oku takový plot lépe zapadá k okolní krajině nebo naopak vytváří v prostředí, kde příroda není tolik zastoupena prvek, který opět vrací přirozenost zpět ke kořenům, jelikož ať chceme či ne všichni pocházíme z jeskyně a džungle.
Další předností, kterou bych velmi rád zdůraznil je ta, že toto dřevo netáhne vodu a to je ta vlastnost, která z něj dělá ideální materiál pro výrobu do exteriéru.
Předpoklad dlouhé životnosti:
- použít dřevo zdravé bez plísní a hnilob
- další předpoklad je minimální vnitřní otevření dřeva (tj. neporušené kapiláry)
- poslední věcí je možnost prosychání a odvětrávání, tím se zamezí tvorbě plísní, což u stavby jako je plot, je splněno do posledního bodu. Pokud je dřevo zdravé UV záření slunka funguje podobně jako desinfekce. Příroda a její procesy jsou dotaženy k dokonalosti.
Takové dřevo, může být vystaveno bez problému i těm nejkrutším povětrnosním vlivům.
Řekněte, kdo by chtěl neustále trávit čas tím, že je třeba se starat o takovou věc jako je plot? Přitom ještě získáte investici času, jak štípané dřevo za působení vnějších vlivů přírody časem krásní, ohlazuje se, dostává stříbrošedou barvu patiny starého ohlazeného dřeva.