Akátové kůly

odkorněné a odbělené kůly

odkorněné a odbělené akátové kůly

Akátové kůly a opracovaná akátová kulatina

Akátové dřevo díky jedovatým silicím odpuzuje zaručeně všechny plísně, dřevokazné houby, bakterie a jiné škůdce. Již akátový strom rostoucí v lese je svým způsobem predátor. Rychlostí růstu předbíhá velmi rychle ostatní dřeviny a díky kořenovému systému, který na sebe váže dusík, kolem sebe vytváří mrtvý prostor, který dokáže využít zase akát a kopřivy. Dá se o něm tedy říci, že tato do našich lesů dorazivší dřevina je skutečný nezmar, která nemá jiného nepřítele než motorovou pilu.

Plotová pole ze štípaného dřeva je nejlépe nainstalovat na štípané akátové kůly. Akátový kůl je zaopatřen špicí. Montáž kůlu lze uskutečnit do připravené jamky nebo v případě, že se jedná o štípaný akátový kůl lze použít strojový zatloukač.

Akátový kůl se svými vlastnostmi hodí spíše do prostředí s menší vlhkostí, pro vyloženě vlhké podmínky se doporučuje dubové dřevo, které naopak pokud jeli ponořeno pod vodou, tvrdne a postupně kamení, pokud však by voda poté ustoupila, dub se znehodnotí a jeho životnost je u konce. Pro klasický dřevěný plot je akátový kůl ideální volbou.

Životnost akátového kůlu je nejlépe zajištěna odkorněním a odstraněním lýkové vrstvy s bělí. V tomto přírůstovém dřevě je nejvíce živin, na které se váží nežádoucí škůdci a bakterie. Ve vnitřním materiálu akátové kulatiny již žádné z těchto podmínek k životu škůdců splněny nejsou.

Akátové kůly dodáváme v několika variantách:

pro průměr kůlu cca 12-14cm

-ne/štípaný ponechaný v přírodní formě, tj. s kůrou a bělí             cena za 1bm 90,-

-ne/štípaný odkorněný                                                                    cena za 1bm 150,-

-zakulacený, zbavený kůry a běli                                              cena za 1bm 180,-

Ceny jsou uvedeny pro délku do dvou metrů a udávané velikosti 12-14cm.Při větším průměru a délkách cena narůstá z důvodu spotřeby materiálu a složitější manipulaci při práci.

Ohlazený akátový kůl vhodný do pohledových dispozic nebo jako madlo.

odkorněný a odbělený akát

odkorněné a odbělené akátové kůly

Kůly jsou dle potřeb zákazníka dodávány v hrubém provedení pro stavbu ohradníků pro dobytek v eko variantě, až pro bezpečné užití zbavené třísek vhodné pro dětská hřiště nebo madla teras.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*